Blat drewniany - wykończenie lakierem czy olejem?

Blaty drewniane - lakierowanie i olejowanie

Blaty drewniane są ponadczasowe. Stosowano je dawniej i stosuje się je również dziś. Mają niezliczoną ilość zwolenników przede wszystkim z uwagi na styl, który w przypadku wykorzystania litego drewna będzie niepowtarzalny, ale również z uwagi na trwałość, którą ten materiał nam oferuje. Nie są najtańszym rozwiązaniem, które możemy wybrać, ale odpowiednio zabezpieczone drewno to trwałość na bardzo długie lata. Czas spędzony w domu, który jest pięknie wykończony, również będzie czasem znacznie przyjemniejszym. Metody wykończenia drewnianych blatów zauważalnie wpływają na estetykę wykonanych wnętrz i mogą zarówno być wartością dodaną, jak również zniweczyć cały nasz trud włożony w styl wnętrza. 

Techniki wykończenia blatów drewnianych

Zmieniła się oczywiście technika wykonania i obróbki blatów. Żadna branża nie znosi przestoju i ta nie jest wyjątkiem. Długie dekady prac nad technikami zabezpieczeń i konserwacji sprawiły, że dziś na rynku znajdziemy wiele środków, które pozwolą na solidne i tanie zabezpieczenie blatu drewnianego i jego wykończenie. Prym wiodą metody olejowania drewna oraz lakierowania. Która z nich jest lepsza i przyniesie więcej korzyści? Nie sposób jednoznacznie rozsądzić. Przyjrzyjmy się obu technikom zabezpieczenia drewna.

Olejowanie blatów - dlaczego warto?

To bardzo stara technika, która daje nam olbrzymie korzyści estetyczne. Przede wszystkim drewno olejowane będzie posiadało nadal widoczne słoje, co sprawi, że każdy blat będzie nadal posiadał indywidualny charakter i niepowtarzalny styl. Blat powinien być olejowany mniej więcej raz do roku. Czynność ta jednak jest stosunkowo prosta. Wystarczy użycie szmatki lub tamponu tak długo, jak drewno wchłania olej. Jego nadmiar ścieramy. Olejowanie można również wykonywać jedynie miejscowo w punkach, w których warstwa oleju się starła. 

Blaty lakierowane – cechy

Nałożenie lakieru również jest dość prostą sprawą, ale warto wyposażyć się w specjalny aplikator, by efekt był zadowalający. Daje on nam kilka ciekawych możliwości. Na rynku dostępne są lekko koloryzujące lakierobejce, które pozwolą nadać odpowiedni odcień powierzchni. W zwyczajnym lakierze będziemy również mogli dostosować stopień połysku do naszych wymagań, a nawet zdecydować się na stylowe lakiery matowe. Zwykle lakier nakładamy w 2-3 warstwach w pewnych odstępach czasowych. Poza aplikatorem przy odrobinie wprawy możemy również użyć wałka lub pędzla. W przypadku wyboru tego rodzaju zabezpieczenia warto pamiętać, że usunięcie lakierobejcy będzie zadaniem znacznie trudniejszym niż usunięcie samego lakieru. 

Olejowanie blatu jest prostsze i sprawdzi się jeżeli lubimy naturalny charakter drewna. Metodą nieco bardziej trwałą jest lakierowanie blatu, które słusznie kojarzy się wielu osobom z cyklinowaniem parkietów. Co kilka lat będziemy musieli proces ten powtórzyć na całej powierzchni blatu. Kwestie estetyczne są mocno indywidualne, ale lakierowane elementy znacznie lepiej zwykle komponują się z wnętrzami nowoczesnymi, a także na małych powierzchniach 

Sporo osób narzeka na nieprzyjemny zapach lakieru, ale wśród nowoczesnych ich odmian bez problemu znajdziemy takie, które są bezwonne. Wybierając lakiery warto również wybierać takie, które są na bazie wody. Im mniej chemii w naszym otoczeniu, tym zdrowiej dla nas.

Nadal zastanawiasz się jaki czy wybrać blat lakierowany czy olejowany? Skontaktuj się z nami, pomożemy w dokonaniu optymalnego wyboru!